Savaşın Akışını Değiştiren 10 Çarpışma (Bölüm IV)

[4] Britanya Hava Muharebesi
[3] Trafalgar Deniz Muharebesi

1. Bölüm için tıklayınız
2. Bölüm için tıklayınız
3. Bölüm için tıklayınız

4 – Britanya Hava Muharebesi

Britanya Hava Muharebesi

Tarihin en şanlı hava muharebelerinden biri olan Britanya Hava Muharebesi, Britanya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Hermann Goering komutası altındaki Nazi Luftwaffe’ye karşı; Britanya Adaları’nı korumak ve Batı Avrupa’yı olabildiğince uzun süre elde tutmak için üç buçuk ay bayunca, 10 Temmuz’dan 31 Ekim 1940’a kadar tek grup halinde savaşmasıdır. Britanyalıların toplam 1,963 uçağına karşın Almanların 4,074 uçağı vardı. Fakat Britanya o dönemde dünyanın en gelişmiş radar sistemine sahipti. Bu sistemi yaklaşan düşmanın nitelik ve niceliklerini saptamak için kullanıp, ona göre hareket etmişlerdir.

Hermann Goering

11 Ağustos’a kadar, Alman uçakları BKHK’yi Britanya kıyı şeridindeki hava limanlarını bombalayacak kadar geriye itmişti. BKHK’nin uçakları oldukça zayıft; ama buna rağmen kaçmayı reddettiler ve hava limanlrını savunmak için çaresizce savaştılar. 6 Eylül’de, BKHK muharebeyi oldukça kötü bir şekilde kaybediyordu. Luftwaffe’nin yapması gereken tek şey kalan Britanya hava limanlarını da bombalamatı. Ama Hitler üzerindeki baskıya daha fazla dayanamadı ve planlarını değiştirdi. Yeni hedef Londra’ydı. Hitler Britanya halkının moralini yerle bir etmek istiyordu.

Bu işe yaramadı, üstüne üstlük BKHK kaybettikleri hava limanlarını tekrar kurmuş, zarar görmeyenleriyse tam kapasiteyle kullanmaya başlayarak Luftwaffe uçaklarını hurdaya çevirmişti. Goering pilotlarından bu savaşı kazanmaları için ne gerekiyorsa yapmalarını istedi, pilatolara göre gerekli olan şeyse “Spitfire”lardı!

Spitfire

Bu mağlubiyetlerden sonra Hitler’in Britanya’yı işgal etme planları suya düştü. Sovyetleri işgal etmeyi düşünse de, savaşı asla istediği gibi tek cepheye düşüremedi ve hem Britanya’yı hem de Sovyetler’i aynı anda yenmeyi bir daha düşünmedi.

3 – Trafalgar Deniz Muharebesi

Trafalgar Deniz Muharebesi

Napolyon tarihin en büyük generallerinden biri olsa da Fransız Donanması ile hiç bir işi olmamıştır. Napolyon bu işi zamanın en iyi donanması kabul edilen Britanya Kraliyet Donanması’nı 21 Ekim 1805’te Trafalgar Burnu, İspanya’da Fransız ve İspanyol gemilerini kontrol eden Pierre Villeneuve’e bırakmıştır.

Pierre Villeneuve

Britanyalıların 27 hat gemisine karşın Fransız ve İspanyolların toplam 33 kombine gemisi vardı. Bu gemilerin her biri 100 top taşırdı ve sadece bir gemi, bir ordunun bütün kara kuvvetlerinden daha kuvvetliydi ve sadece birkaç yüz feetlik bir alan kaplıyordu. Bu gemilerin savaştaki kuralları, diğer bir gemiyle yan yana gelerek elde ne var yoksa düşmanın üstüne ateşlemekti. Bu içlerinden biri batana kadar sürerdi.

Kumandadaki Lord Nelson, düşmanın İngiltere’ye doğru yelken açtığını farkettiğinde, denizcilik mottası olan “hiçbir zaman T’yi geçmelerine izin verme” kuralını kasten bozdu. T geçildiği zaman, karşı taraftaki gemi bütün toplarını tek bir yöne çevirerek sizin geminize ateş açar, bunun karşılığında siz sadece ön taraftaki topları ateşleyebililrdiniz.

Lord Nelson

Ama Nelson’un doğru tahminlerine göre Fransız ve İspanyol gemileri, Britanyalıların kullandığı çakmalı toplara karşın hala eski moda fünyeli toplar kullanıyordu. Bu toplarda hedef tutturmak bilhassa zordu. Zira, topçu ilk olarak fünyeyi yakmalı ve sonra da fünyenin baruta ulaşmasını beklemeliydi. Bütün bu süre zarfında karşınızdaki geminin hareket ettiğini ve dalgaların gemiyi yalpalattığını da unutmayın!

Nelson’un donanması düşmana doğru yaklaşırken bir kaç önemsiz isabet aldı. Ama yeterince yaklaştıklarında ortalığı cehenneme çevirdiler. Her Britanya gemisi kendine bir düşman seçerek, karşısındaki gemiyle paralel durdu ve ateş açtı. Nelson bir Fransız keskin nişancısı tarafından vurulsa da donanması düşman hatlarını yardı ve düşmanı parça parça yok etti. İspanyol komutan Federico Gravina ölümcül bir yara aldı, Fransız amiral Villeneuve ise canlı ele geçirildi.

T formasyonu

Britanyalılar bu çarpışmada hiç gemi kaybetti. Karşılarındaki donanmadansa 1 gemi batırıp 21 gemi ele geçirdiler. Ele geçirilen gemiler oldukça kullanışlıydı ve batırılmaları büyük bir kayıp olurdu. 7,000 İspanyol ve Fransız denizci ele geçirildi, 3,200’ü öldürüldü. Buna karşın sadece 458 Britanyalı öldü.

Bu galibiyet Britanya Kraliyet Donanması tarihindeki en net zaferlerden biridir. Geri kalan bütün zaferler Trafalgar ile mukayese edilmiştir. Bu yenilgiden sonra bütün Napolyon Savaşları boyunca Fransız ve İspanyollar, Britanya’ya tehdit oluşturacak bir  donanma daha toplayamadı.

Bu yazı www.listverse.com adresinden alınmıştır.
Tarafımca Türkçe'ye çevrilmiştir
Reklamlar

About Dünya Tarihi

Bilmedikleriniz, bildiğinizi sandıklarıız
Bu yazı Harp Tarihi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s